Rnk szerepe s rtelmezse
A Rna sz azt jelenti: titkos jelek. Tbbnyire a vikingekkel hozzk sszefggsbe, de a kelta s germn npek is hasznltk a rnkat. Nem csak a sz htkznapi rtelmben hasznltk bcknt, hanem ahogy a sz is jelzi, a tuds titkos szimblumai is voltak. Amikor egy szent bct lernak, s vilgi clokra hasznlnak fel, akkor a titkos tuds el kezd sztszrdni, s esetleg rkre elveszhet.
gy tnik pontosan ez trtnt a rnkkal is, az utbbi nhny vszzadban. A latin bc beti nmagukban nem jelentenek semmit, de a rna beti, vagy a hber bc 22 betjnl ez nem gy van. Minden egyes rnnak, vagy hber betnek meg van a maga jelentse, zenete, st tbb jelentst is sugall. A rnkat legtbbszr jsplcikkra vstk, gy kevs korai lelet maradt meg. Azonban rna feliratokon, amiket trgyakra, gyakran srkvekre vstek, szmos kemlk maradt meg Eurpa szerte. Ebben az idszakban szmtalan helyen fellelhet, rmktl koporsig, egyes helyeken, pedig az Egyhz is ldst adta hasznlatukra. Mg a kzemberek is le tudtak rni egyszer rna-varzsigket.
Sajnos, amikor az egyhz dz kzdelmet indtott „az rdg kizsre Eurpbl” cmen, ennek a tbbi mgikus mvszettel egytt a rna is ldozatul esett. A rnamestereket szmztk, vagy bujdossra knyszerltek, s a rnk tudomnya velk egytt srba szllt, csaknem teljes egszben. Br egy rsze titokban fennmaradt, ma mr bizonyos esetekben szinte lehetetlen elklnteni az si hagyomnyt a modernebb ezoterikus filozfiktl.
Amikor az szaki trzsek kezdtk tvenni az itliai bct sajt szimblumrendszerkbe, profn s vallsos letk szempontjai szerint adtak a betknek neveket, ily mdon talaktva egyszer piktogrammjaikat egy mgikus bcbe, majd ezeket talizmnknt, mgikus feliratokknt s jslsra hasznltk. A Rna bc sajt neve „Futhark” A „Futhark” nv, akrcsak az „bc”, a rnasor els nhny betjbl addik. Ez a sor eltr a latin bctl, s klnleges helyet biztost az alfabetikus rsjelek kztt. A futhark eredetileg 24 jelbl llt, F-fel kezddtt s O-val vgzdtt, a mai Svdorszg, Norvgia, Dnia s szak-Nmetorszg terletn lt szaki germn trzsek hasznltk. Ezt a rnabct „-„vagy „germn futhark” nven ismerjk. Akadtak ettl eltr szm futharkok is, mint pl. az angolszsz, vagy frz, melyben 33 bet volt, s olyanok is, amelyek 23 vagy 28 betbl lltak, de ezektl is eltren ismeretesek 26 vagy akr 16 bets sorozatok is.
A msodik vilghbor utn roppant ellenszenv vezte a rnkat, mivel a ncikkal hoztk kapcsolatba. Egyenruhikon a rangjelzsekre is rna jeleket hasznltak. Ennek ksznheten a hbor utn szinte teljesen eltntek a rnk Eurpbl, s csak igen keveset rtak rluk egszen az tvenes-hatvanas vekig. A nyolcvanas vek kzepe tjn, a „New Age”-mozgalmak s a pogny vallsok jjlesztse idejn vilgszerte rohamosan terjedt a rnk npszersge. A kelta kultusz jjledsvel egy idben, hiszen a keltk papjai a Druidk is hasznltk a rnkat. Taln ez is kzrejtszik abban, hogy ismt kezd npszersgnek rvendeni ezoterikus krkben.
A rnkat csupn rsknt rtelmezni, ppen olyan tves, mintha megprblnnk a knai I Ching 64 tigrammjt, bcknt hasznlni. Akkor mire is hasznlhatk a rnk? Fggetlenl attl, hogy hvk vagyunk-e, vagy sem, hogy milyen politikai vagy vallsi meggyzdsnk van, a rnk mindig kpesek neknk segtsget adni, ha egy ideig hajlandak vagyunk a hatalmukra bzni magunkat, s figyelnk zeneteikre. A rnk viszont veszlyess is vlhatnak, ha tlrtkeljk sajt rnatudsunkat, vagy annyira a hatalmukba kerlnk, hogy fggv vlunk, ahogy ez ms jstechnikknl is elfordulhat.
Hogyan bnjunk a Rnkkal? Ha valaki a rnkkal akar foglalkozni, elszr is be kell szereznie egy rna kszletet. Napjainkban ez legknnyebben rna krtya formjban tehetjk meg, ez ma Magyarorszgon a legknnyebben hozzfrhet forma. J, ha a hozzval knyvet is megvesszk, hogy segtsgnkre legyen a kezdeti lpseknl. Gondoljunk azonban arra, hogy a rnk eredetileg kis kvecskkre, csontocskkra, esetleg falapocskkra vsett jelek voltak. Minl „igazibbat” szeretnnk, annl inkbb forduljunk ezek fel a formk fel.
A rnajsls sajtsgos technikja els sorban a rnadobs: Ami gy trtnik, hogy ezeket a kvecskket egy zacskban sszerzogatjuk, majd a fldre, asztalra vagy egy ppen erre a clra felavatott tlcra kidobjuk ket, s gy rtelmezzk. Azokat rtelmezzk, amelyeknek a kpes fele ltszik, s olyan mdon, hogy amelyik kzelebb van hozznk, az trtnik meg a leghamarabb, amelyik a legtvolabb az a legksbb. s gy tovbb, attl fggen, hogy milyen tvolsgra vannak a krdeztl. gy ha krtyalapokat hasznlunk, akkor ettl a rnkra jellemz techniktl el kell tekintennk, s a krtyalapoknl szoksos technikkat kell alkalmaznunk. Ami persze tkletesen megfelelhet, amg a kezdeteknl tartunk a rnkkal val ismerkedsben.
Persze akadnak olyan gynyr rnakrtyk, amiknek kpi brzolsa olyan beszdes, s varzslatosak a rajzaik, hogy teljesen hatalmukba kertik a szemllt, a kpi segtsg, pedig hajlamoss tehet arra, hogy tbbre rtkeljk a kpet, mint az si motvumot. Figyelnnk kell az ilyen csapdkra is, a krtya nem rnak. A ksbbiekben, az ismerkeds utn, kreatv mdon kszthetnk magunknak rna kveket, fbl, vagy kavicsokra vsve, esetleg kigethet gyurmbl. Fantzink, tehetsgnk, s egynisgnk szerint.
A rnajsls nem csak jvbelts! A rnk tancsot is adnak, hogy hogyan alaktsuk letnket, hogyan hozzuk sszhangba akaratunkat az univerzum cljaival. Mivel a rnk nem csak szimblumai a sorshatalmaknak, hanem kpviseli is, gy a velk val foglalkozs egyfajta mgikus tevkenysg. A rnkat hasznlhatjuk vdelmezknt, talizmnknt, vagy amulettknt. A rnkat ezrt nem csak jslsra, hanem a rnamgira is hasznlhatjuk, mgpedig tbbflekppen. Rnkkal csak akkor foglalkozzunk, ha a megfelel krlmnyeket meg tudjuk teremteni, r tudunk hangoldni, s elg idnk van rjuk. Ugyan gy ahogy a Tarot krtyt, a rninkat is j, ha beavatjuk. A Rna beavatsra is tbb mdszer van. A legegyszerbbtl, a napokig, st, hetekig tart kifinomult rnaszertartsig. A rnk hangzsrtke ppen olyan varzserej lehet, mint a mantrk, vagy a jl ismert Om hangzs, hiszen a hangok rezgse az ami itt is szerepet jtszik, ezeket ltalban erteljesen, hosszan elnyjtva kell rezegtetnnk. A rnkat testnkkel is brzolhatjuk. gy a rna-mgus minden testrsze inkarnlja a rna erejt. Ezt tekinthetjk egyfajta rna jgnak is.
A legfontosabb, amit a rnkrl tudnunk kell, hogy a velk val foglalkozs nagyon bonyolult, s sszetett folyamat, risi figyelmet s odaadst ignyel. Ha erre kpesek vagyunk, a rnk olyan hatalmas ervel, tisztnltssal, s tudssal ajndkoznak meg minket, amit ebben a pillanatban elkpzelni sem tudunk. |